/گیاه شناسی
گیاه شناسی2020-05-11T15:29:59+04:30

گیاه شناسی

گیاه شناسی محصولات نیوشا ، منبعی علمی و مستند برای شناسایی خواص و آثار هر یک از گیاهان دارویی است که توسط این شرکت عرضه می گردد.

مصرف گیاهان به عناوین وختلف، از دیرباز مورد توجه بشر بوده است. آنچنان که گاهی گیاه را به عنوان غذا، سرپناه، پوشش فردی و یا مصالحی برای ساختن ابزار گوناگون مورد استفاده قرار داده است. این علم با تمرکز بر خواص شفابخش گیاهان به پرورش برخی از آنها پرداخته و نسبت به تولید آنها به منظور گیاهان دارویی مبادرت ورزد.

احداث باغهای زینتی توسط آشوری ها در 4000 سال قبل حاکی از گرایش بشر به زیبایی حیات گیاهی در عهد باستان است. یونانیان باستان اولین ملتی بودند که علم گیاهشناسی را پایه نهادند.

گیاه شناسی علمی است که به شناخت و مطالعه گونه ای از حیات می پردازد که در آن جاندار، ریشه دارد و حرکت نمی کند؛ به بیانی ساده می توان این علم را مطالعه گیاهان دانست.

از آنجایی که هر آنچه که می خوریم، مستقیم یا غیر مستقیم به گیاهان مربوط است، و از سوی دیگر گیاهان سبز تنها منبع تأمین اکسیژن جو زمین هستند، می توان علم گیاه شناسی را مرتبط با حقایقی دانست که زندگی بشر را به خود وابسته می کند.

در علم گیاه شناسی مشخص می شود که یک یا چند اندام از گیاه دارای خواص درمانی است که همین امر موجب جای گیری قرارگیری ان گونه گیاهی در زمره گیاهان دارویی می شود.

مقایسه گیاهان دارویی و داروی گیاهی

همان طور که گفته شد گیاهان دارویی بخش هایی از گیاه را در بر می گیرد که با انجام عملیاتی نظیر خشکاندن دارای خواص درمانی هستند و قابل عرضه در فروشگاه های موسوم به عطاری ها هستند. دانه هایی چون زیره، رازیانه، هل و دارچین، گیاهانی هستند که با دارا بودن برخی خواص درمانی در زمره گیاهان بی ضرر یا کم ضرر قرار می گیرند. اما داروهای گیاهی در کارخانه داروسازی، در اثر تبدیل گیاه به دارو که در معرض فرایندهای خاص استریل می شوند به دست می آیند.

با توضیح تفاوت های گیاهان دارویی و داروهای گیاهی باید به این نتیجه رسید که عطاری ها تنها دارندگان حق فروش گیاهان دارویی هستندغ این صنف که تعداد و عملکرد مشخصی دارند در طول سالیان فعالیتشان مشاهده شده است که بعضاً بدون داشتن علم و دانش لازم برای این حوزه دست به تجویز گیاهان زده اند.

امروزه فعالیت شرکت هایی که به طور تخصصی در حوزه گیاهان دارویی فعالیت می کنند به همراه ارائه مشاوره تخصصی در زمینه درمان با توجه به ویژگی فردی و جسمی هر فرد می تواند راهگشای این علم در درمان انواع بیماری باشد. شرکت نیوشا که سالها است با روش بازاریابی اینترنتی اقدام به فروش محصولات شرکت خود در قالب گیاهان دارویی می کند از پیشگامان این عرضه به شمار می رود.